Aİ Şurası daha 8 üzv dövlətin SAFE proqram planlarını təsdiqlədi
Aİ Şurası İtaliya, Polşa və Yunanıstan da daxil olmaqla daha səkkiz üzv dövlətin müdafiə planlarının təsdiqləndiyini və 150 ​​milyard avroluq "SAFE" ortaq müdafiə maliyyələşdirmə proqramı çərçivəsində maliyyələşdirmə paylarını alacaqlarını açıqladı.
Turkustan.az xəbər verir ki, Avropa İttifaqı ( AB ) Şurası, İtaliya, Polşa və Yunanıstan da daxil olmaqla daha səkkiz üzv dövlətin müdafiə planlarının təsdiqləndiyini və 150 ​​milyard avroluq "Avropa Təhlükəsizlik Fəaliyyəti ( SAFE )" birgə müdafiə maliyyələşdirmə proqramı çərçivəsində maliyyələşdirmə paylarını alacaqlarını açıqladı.
Aİ Şurası ABŞ-da yerləşən X şirkətinin sosial media hesabında Estoniya, Yunanıstan, İtaliya, Latviya, Bolqarıstan, Polşa, Slovakiya və Finlandiyanın milli müdafiə proqramlarının təsdiqləndiyini açıqlayıb.Bəyanatda qeyd olunur ki, bu ölkələr maliyyələşdirmədən öz paylarını alacaqlar və SAFE proqramının üzv dövlətlərə müasir müdafiə avadanlığı əldə etməyə və Aİ-nin müdafiə hazırlığını artırmağa kömək edəcəyi əlavə edilib.
AB-nin on doqquz üzv dövləti SAFE proqramı çərçivəsində milli müdafiə planlarını 1 dekabr 2025-ci il tarixində AB Komissiyasına təqdim etdi.